چرا توماس ادیسون ثروتنمد و مشهور شد ؟

( چرا توماس ادیسون مشهور و ثروتمند شد ؟ ) از زبان پدر پولدار و رابرت تی کیوساکی

بعد از ظهر یک روز که در دفتر پدر پولدارم درس میخوندم او از من پرسید :

بگو ببینم امروز تو مدرسه چی بهتون یاد دادن ؟

با اندکی صبر اتفاقات آن روز را در ذهنم مرور کردم و گفتم:

درس امزور ما درباره ی توماس ادیسون بود .

پدر پولدارم گفت :

جالبه ! توماس ادیسون واقعا انسان بزرگ و مهمی بوده ، زندگیش هم ارزش مطالعه کردن رو داره . راستی به شما گفتن که توماس چیکار کرد تا ثروتمند شد ؟

گفتم :

معلومه که نه ! فقط در مورد اختراعات اون به ما گفتن ؛ چه میدونم ؟ لامپ و برق و این چیزا ...!

من که این جمله را گفتم پدر پولدارم لبخندی زد و گفت : 

خب ... ، راستش من اصلا دوست ندارم رو حرف معلمت حرف بزنم ولی باید بگم که توماس ادیسون لامپ را اختراع نکرده بود بلکه طرح لامپ را تکمیل کرده بود و همچنین عیب هایش را برطرف کرد .وگرنه لامپ رو کس دیگه ای اختراع کرده بود . 

اون گفت که توماس ادیسون یکی از الگو هایش در زندگیش است و به همین دلیل زندگی اونو به خوبی مطالعه کرده است . 

من ازش پرسیدم :

پس چرا همه میگن لامپ رو توماس ادیسون اختراع کرده ؟

پدر پولدار گفت :

قبل از ادیسون هم لامپ رو اختراع کرده بودن ولی چون دوام کافی نداشت تقریبا قابل اتفاده نبود .و خیلی زود از کار میوفتادن . و انکه نمیتونستن ارزش تجاری لامپ رو بفهمن .

من با کنجکاوی زیاد پرسیدم : 

ارزش تجاری دیگه چیه ؟؟

پدر پولدار گفت :

چن لحظه صبر کن بگم برات . میتونیم این طوری بگیم که آدمای قبلی نمی دونستن که چطوری از این اختراعشون پول در بیارن ... ولی ادیسون راه آن را بلد بود .

گفنم :یعنی لامپی که اون درس کرد در واقع اولین لامپی بود که به درد میخورد و اون میدونست که چطور از لامپی که درس کرده کسب و کاری راه بیندازه . 

پدر پلدار با علامت تصدیق سرش را تکان داد و گفت :

راستش را بخوای اون واقعا بازار رو خوب میشناخت و راه و رسم کار و کاسبی رو خوب میدونست . برای همینه که اون هر چی که درس کرده خیلی به درد ما میخوره و تو هر خونه ای هس . اون فقط ی مخترع نبود . اون شرکت مالک شرکت جنرال الکتریک است . . بگو ببینم معلمت این چیزارو بهت گفته یا نه . 

پاسخ دادم :

نه چنین چیزی نگفته . اگر چنین چیزایی رو میگفت که من سر کلاس حوصلم سر نمیرفت .

پدر پولدارم زد زیر خنده و برایم تعریف کرد که چگونه توماس ادیسون به یک میلیونر تبدیل شد و چگونه شرکت خودش را تاسیس کرد . . اوگفت :

توماس ادیسون در کودکی از مدرسه اخراج شد چون که معلمان مدرسه فکر میکردند از عهده درک مطالب بر نمیاد . بعد ازآن مدتی در ایستگاه راه آهن انواع روزنامه و مجلات و تنقلات را میفروخت . چیز زیادی نگذشت که به فکر انتشار روزنامه افتاد و بلافاصله هم آن را عملی کرد . و بر و بچه های اطراف ایستگاه راه آهن را برای فروش تنقلات و البته روزنامه خودش استخدام کرد . به این ترتیب در حالی که یک پسر بچه بود از کارمند به صاحب کار تبدیل شد . و در طول یک سال دوازده پسر بچه را به استخدام خودش در آورد . 

پدر پولدارم ادامه داد :

ادیسون خیلی زود از کارش در ایستگاه قطار خسته شد و کار با رمز های مورس را یاد گرفت . تا بتواند به عنوان تلگرافچی مشغول به کار شود . طولی نکشید که یک تلگرافچی ماهری شد و آازه اش در دور و اطراف پیچید . وی شهر به شهر سفر میکرد تا از مهارتش به عنوان تلگرافچی استفاده کند . تجربیات اون به عنوان تلگرافچی و یک کارآفرین جوان و تیز هوشی او باعث شد تا طرح لامپ را کامل کند و در نهایت یک تاجر ماهر باشد . 

من که کاملا گیج شده بودم پرسیدم :

من اصلا نمیفهمم تلگرافچی خوب بودن چه ربطی به تاجر ماهر شدن داره ؟

پدر پولدارم گفت : 

زیاد عجله نکن . فرصت بده تا برایت توضیح بدهم . متوجه شدی که ادیسون یه مخترع خشک و خالی نبود که کنج خونه اش بشینه و چیز های عجیب و غریبی رو درس کنه . یادت باشه که ادیسون تو بچگی صاحب کار خودش بود . و برای همین هم تونست که به سرعت پولدار شه . چیزی که در مورد شهرت لامپ به اون خیلی کمک کرد همین تجربه های قبلیش بود . وقتی تلگرافچی بود فهمید که دلیل موفقیت تلگراف اینه که مثل سیستم عمل میکنه .  . سیستم شامل خطوط ارتباطی ، دکل ها ، افراد ماهر و ایستگاه های تقویت کننده  . اون وقتی جوون بود اهمیت سیستم را درک کرد . 

من که به موضوع علاقه مند شده بودم پرسیدم : 

منظورتون اینه که چون اهل کسب و کار بود فهمید که سیستم چقدر از مهمتر از اختراع اصلیه  . 

پدر پولدار گفت : 

درسته سیستم بخش عظیمی از موفقیتش رو ساخت . وقتی که توماس ادیسون لامپ را اختراع کرد اونو در میدان شهر برای عموم به نمایش گذاشت . زمانی که مردم از ددن اختراع ادیسون شوکه شده و متعجب بودند و از روشنایی آن هیرت زده بودند ادیسون در حال تفکر به موضوعی بود که چطوری اختراع خودش را به کل دنیا برساند . او در حال فکر کردن به یک سیستمی بود که بتواند این لامپ را در همه جا روشن نگهدارد . او باتفکری زیاد دریافت که با انتقال نیرو میتوان لامپ را در نقاط مختلف میتوان روشن کرد . بعد ها ادیسون موفق شد با سیستم برق کشی و اختراع خود را به عموم مردم جهان نشان دهد و از طریق اخترع خودش به تجارت بزرگی دست یابد که باعث شهرت و ثروت اون شد . توماس ادیسون از بچگی  آینده ی خودش رو ساخت اون نه تنها به خود بلکه به چندین نفر در این راه کمک کرد . 

من که کاملا از این موضوع شگفت زده شده بودم گفتم : 

پس سیستم کلید موفقیت هر کسب و کار هس . منم اگه بخوام ثروتنمد شوم و کسب و کار خودمو بسازم باید اهمیت سیستم رو کاملا درک کنم . 

پدر پولدارم حرف رو تایید کرد و ما از موضوعات دیگری سخن گفتیم . 

اون روز مدرسه خسته کننده بود اما بعد ظهر همون روز برای من عالی بود . 

 

 

- کتاب دانشکده کسب و کار 

اثر رابرت تی کیوساکی 

 

از مطالب بعدی من نیز دیدن فرمایید :

طراحی وبسایت و نحوه کسب درآمد از آن 

انقلاب فرانسه و علل به وقوع پیوستن آن 

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

نظرات

You must be logged in to post a comment.

About Author