تحقیق چیست و چرا مهم است؟

این مقاله اهمیت تحقیقات را با نکات زیر برجسته می‌کند: 

*ابزاری برای ایجاد دانش و تسهیل یادگیری

*به معنای درک مسائل مختلف و افزایش آگاهی عمومی 

*کمک به موفقیت در تجارت

*راهی برای اثبات دروغ و حمایت از حقایق

*به معنای یافتن، سنجش و استفاده از فرصت‌ها 

*بذری که عاشق خواندن، نوشتن، تجزیه و تحلیل و اشتراک اطلاعات ارزشمند باشد

*تغذیه و ورزش برای ذهن

1. ابزاری برای ایجاد دانش و تسهیل یادگیری

تحقیقات نه تنها برای دانشجویان و دانشگاهیان بلکه برای همه افراد حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای لازم است. همچنین برای نویسندگان جوان و تازه کار چه به صورت آفلاین و چه به صورت آنلاین از اهمیت زیادی برخوردار است. 

برای افراد غیرحرفه‌ای انجام تحقیقات ارزش یادگیری دارد چرا که آن‌ها را با دانش در مورد جهان و مهارت‌های زنده ماندن و بهبود زندگی خود مجهز می‌کند از طرف دیگر در میان متخصصان و کاتبان یافتن یک موضوع جالب برای بحث و یا نوشتن باید فراتر از تجربه شخصی باشد. تعیین اینکه عموم مردم می‌خواهند بدانند یا محققان می‌خواهند دیگران چه چیزی را بفهمند یا درباره آن فکر کنند می‌تواند دلیلی برای تحقیق باشد بنابراین تحقیق یک مولفه اساسی در تولید دانش است و بالعکس. 

بطورکلی «دانش» مربوط به حقایق مبتنی بر بینش‌های عینی یا یافته‌های مطالعه پردازش شده توسط مغز انسان است. این روش را می‌توان از راه‌های مختلفی از جمله خواندن کتاب و مقالات آنلاین، گوش دادن به سخنان متخصصان، تماشای مستند یا نمایش‌های تحقیقی، انجام آزمایش‌های علمی و تعامل با افراد دیگر به دست آورد البته حقایق مزبور را می‌توان برای حصول اطمینان و صحت بررسی کرد. 

2. به معنای درک مسائل مختلف و افزایش آگاهی عمومی 

تحقیق از جنبه‌های مختلف از جمله بهبود سطح زندگی، افزایش آگاهی‌های عمومی، ارتقای سطح دانایی، توسعه، نوآوری و در یک کلام درک مسائل مختلف در جامعه بسیار نقش آفرین است. 

دولتمردان باید تلاش کنند بستر توسعه تحقیق و پژوهش در کشور بیش از گذشته فراهم شود چرا بسترساز توسعه و پیشرفت است. 

پژوهش یکی از اساسی‌ترین نیازها برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور است و قدرت و استقلال هر کشوری بر پژوهش و تولید علم استوار است. بنابر این نوع و سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود. موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه از جمله صنایع، کشاورزی و خدمات به نحوی به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد. 

3. کمک به موفقیت در تجارت

تحقیق به سود تجارت است. بسیاری از شرکت‌های موفق در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند. صنایع مختلف تجاری با فرآیندهای علمی و مهندسی مانند کشاورزی، غذا و نوشیدنی، تولید، مراقبت‌های بهداشتی و دارویی، نرم‌افزار رایانه‌ای، نیمه هادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساخت و ساز، رباتیک، هوا فضا، هوانوردی و انرژی هزینه‌های تحقیق و توسعه را بالا می‌برد چرا که برای نوآوری محصول و بهبود خدمات بسیار مهم است. 

تحقیق و توسعه همچنین کمک می‌کند تا یک نقطه رقابتی بیش از رقبا را تامین کند. پیدا کردن چگونگی انجام کارها و اینکه چه چیزی می‌تواند آن‌ها را از دیگران که محصولات و خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند متمایز کند می‌توانند ارزش بازاری شرکت را افزایش دهند. 

بدیهی است داشتن دانش مرتبط در دستیابی به یک تصویر تجاری خوب از طریق استراتژی‌های تجاری درست مانند سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه می‌تواند سودآوری آن را افزایش دهد. 

علاوه بر این تحقیق و توسعه برای حمایت از اقتصاد کشور ضروری است چرا که نقشی اساسی در موفقیت تجاری و اقتصاد ملی پر رونق دارد. 

4. راهی برای اثبات دروغ و حمایت از حقایق

انجام تحقیق برای آشکار کردن دروغ‌ها یا حقایق مربوط به امور شخصی و اجتماعی در ایجاد یک رابطه یا در قطع یک رابطه ناکارآمد و غیره بسیار موثر است. 

دانشمندان همچنین برای بررسی صحت و اعتبار ادعا‌های خود یا سایر دانشمندان با تحقیقات دست و پنجه نرم می‌کنند. صداقت و صلاحیت آن‌ها به کیفیت - و نه فقط کمیت - تحقیقات آن‌ها بستگی دارد. با این وجود همه آنچه دانشمندان به دست می‌آورند مورد قبول و یادگیری همه قرار نمی‌گیرند به ویژه هنگامی که عواملی مانند دین، سرکوب دولت و دسترسی به منابع و خدمات اجتماعی (به عنوان مثال آموزش و برنامه‌های بهداشتی کافی) اکثریت مردم فقیر را با دروغ تغذیه می‌کنند یا آن‌ها را از دانستن حقایق برای حفظ وضعیت موجود بازمی دارند. 

بررسی واقعیت برای دانستن حقیقت یک امر اساسی در فرآیند تحقیق است زیرا توسط یک ذهن کنجکاو و منتقد به آن دامن می‌زند. کارشناسان و صاحب نظران پیشنهاد می‌کنند قبل از اینکه خوانندگان اخبار اطلاعاتی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند باید یکپارچگی منبع خبر را ارزیابی کنند و اخبار مشابه را در رسانه‌های قانونی بررسی کنند. 

روزنامه نگاران اصیل برای گزارش‌های خبری خود به تخیل اعتماد نکرده و از انجام تحقیقات نیز خودداری نمی‌کنند. آن‌ها از تبلیغات فرار می‌کنند و قصد گمراه کردن مردم را ندارند چرا که پیام آوران حقیقت هستند نه دروغ. 

5. به معنای یافتن، سنجش و استفاده از فرصت‌ها 

تحقیقات به افراد کمک می‌کند تا ظرفیت‌های بالقوه خود را پرورش دهند و از طریق فرصت‌های مختلف به اهداف برسند. این موارد می‌تواند به صورت تامین اشتغال، بورسیه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی، بودجه پروژه، همکاری تجاری و سفر با بودجه و سایر موارد باشد. 

6. دانه‌ای برای عشق به خواندن، نوشتن، تجزیه و تحلیل و به اشتراک‌گذاری اطلاعات ارزشمند

تحقیق شامل خواندن و نوشتن است. این دو عملکرد سواد به امکان محاسبه و درک مطلب کمک می‌کند. خواندن ذهن را به سمت افق وسیعی از دانش باز می‌کند در حالی که نوشتن به خواننده کمک می‌کند تا از دیدگاه خود استفاده کند و این ایده را به ایده مشخص‌تری تبدیل کند که او می‌فهمد. 

به غیر از خواندن و نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن نیز در انجام تحقیقات اساسی هستند. مصاحبه‌ها، شرکت در رویدادهای تولید دانش و گفتگوهای گاه به گاه با هرکسی قطعا به تدوین مباحث تحقیق کمک می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند روند تفکر انتقادی را تسهیل کنند. گوش دادن به صحبت‌های متخصصان درباره شایستگی مطالعاتشان به شنونده کمک می‌کند تا مسئله خاصی را تجزیه و تحلیل کند و درباره چنین تحلیلی بنویسد. 

با طیف وسیعی از ایده‌های موجود دانشمندان و غیر دانشمندان درگیر در تحقیق می‌توانند اطلاعات را با مخاطبان بیشتری به اشتراک بگذارند. برخی این فرآیند را تقویت کننده نفس می‌دانند در حالی که دیگران آن را وسیله‌ای برای تحریک علاقه و تشویق مطالعات بیشتر در مورد برخی از مسائل یا موقعیت‌ها می‌دانند. 

از آنجا که سواد در ارتقا تحرک اجتماعی و اقتصادی فرد و افزایش آگاهی فرد ضروری است پس از آن مهارت‌های اساسی لازم برای زندگی ایجاد می‌شود و یادگیری را به یک تلاش مادام العمر تبدیل می‌کند. 

7. تغذیه و ورزش برای ذهن

کنجکاوی ذهن را به دنبال پاسخ می‌برد؛ چندین مطالعه نشان داده که فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی مانند انجام تحقیقات می‌توانند به سلامت مغز کمک کنند. 

جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها از جنبه‌های حیاتی فرآیند تحقیق است. اینها فعالیت‌های ذهنی است که هم انرژی مغز را مصرف می‌کند و هم سلامت مغز را پرورش می‌دهد. 

کلام آخر

واقع مطلب اینکه تحقیق مردم را ترغیب می‌کند تا امکانات را کشف کنند، مسائل موجود را بفهمند و حقایق و واقعیت‌های جعلی را فاش کنند. بدون تحقیق پیشرفت فناوری و سایر پیشرفت‌ها می‌توانست یک خیال باقی بماند. خواندن، نوشتن، مشاهده، تجزیه و تحلیل و تعامل اجتماعی جستجوی ذهن کنجکاو برای دانش، یادگیری و خرد را تسهیل می‌کند و در ضمن تحقیقات به عنوان پلی برای رسیدن به اهداف است.

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

نظرات

You must be logged in to post a comment.

About Author