بررسی بازی Forza Motorsport 6

سال ۲۰۱۳ هنگامی که استودیو ترن تن اولین نسخه نسل هشتمی بازی شبیه‌ساز رانندگی خود را منتشر کرد، با برخورد ضد و نقیض طرفداران و منتقدین روبه‌رو شد. با اینکه بازی از لحاظ گرافیکی و گیم‌پلی چشم‌نواز بود، مشکلاتی مانند ماشین‌های کم باعث شد بازی در حد انتظار ظاهر نشود. این‌بار اما ترن تن، استودیو سازنده بازی با درس گرفتن از اشتباهات گذشته خود برای جبران بازگشته و می‌توان گفت که در این کار تا حد بسیار زیادی موفق بوده است. این بازی در جریان نمایشگاه E3 امسال توسط مایکروسافت و به طرز باشکوهی با آوردن Ford GT، یکی از بهترین ابرخودرو حال حاضر دنیا، برروی صحنه رونمایی شد.سری بازی‌های فورزا که امسال وارد ده سالگی خود شد، همیشه به دلیل توجه فوق‌العاده زیاد به جزئیات بین طرفداران این سبک بازی‌ها تحسین می‌شد. هر نسخه جدیدی که از بازی منتشر می‌شد (حتی بازی‌های فرعی این مجموعه به نام‌ Horizon، که بیشتر بازی‌های رانندگی با سبک و سیاق آرکید بودند تا شبیه‌ساز) طرفداران به وضوح پیشرفت را در بازی می‌دیدند. این روند اما در سال ۲۰۱۳ و با انتشار قسمت پنجم بازی فورزا کمی دچار تزلزل شد. البته باید به این نکته اشاره کرد که یکی از اصلی‌ترین مشکلات فورزا ۵ این بود که ترن تن نمی‌خواست از هیچ‌کدام از مدل‌ها و المان‌های نسخه نسل هفتمی بازی استفاده کند و می‌خواست تمام ماشین‌ها، مسیرها و جزئیات را از اول بسازد و خب این کار بسیار سخت،‌ طاقت‌فرسا و زمان‌بر بود.به هر حال با انتشار فورزا ۶، ترن تن نشان داد که در طی این دو سال به شدت در حال کار برروی ساخت یک بازی فوق‌العاده بوده است و با تجربه بازی این نکته به وضوح قابل مشاهده است.

از همان ابتدا که شما با ماشین فورد جی‌تی مرحله تمرینی بازی را آغاز می‌کنید، رزولوشن 1080p و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه بازی، چشمان شما را نوازش می‌دهد. به این موارد توجه فوق‌العاده زیاد به جزئیات ماشین‌ها و مسیرها را اضافه کنید تا سریعا به این نکته که این بازی با بقیه بازی‌های شبیه‌ساز رانندگی فرق دارد، پی ببرید. یکی از نکات جالبی که در همان ابتدای بازی توجه من را جلب کرد، هدیه‌هایی بود که فورزا ۶ به خاطر تجربه قسمت پنجم این سری به من داد. هرچقدر شما بیشتر بازی فورزا ۵ را بازی کرده باشید، جوایزی که به شما تعلق می‌گیرد نفیس‌تر خواهند بود. پس از پایان بخش تمرینی، مانند اکثر بازی‌های رانندگی به شما مقداری پول داده می‌شود تا بتوانید از بین یکی از ماشین‌های نه چندان قوی، یکی را انتخاب کرده و بخش داستانی بازی را آغاز کنید. باز هم مانند بسیاری از بازی‌های این سبک، شما با برنده شدن در مسابقات مختلف، به دسته‌های بالاتر صعود می‌کنید و می‌توانید با جمع کردن پول و بالا بردن سطح خودتان در بازی، ماشین‌های بهتر و بیشتری از کاتالوگ وسیع بازی خریداری کنید. تنها نکته منفی در مورد این بخش، نحوه صعود شما به سطوح بالاتر است. فرقی نمی‌کند که عملکرد شما در طول مسابقات چگونه باشد،‌ باید در تمامی مسابقات بین ۳ نفر اول قرار بگیرید تا بتوانید به مرحله بعدی بروید. نکته بسیار جالب بازی، وجود قابلیت ریوایند یا بازگشت در بازی است. این قابلیت مسلما طرفداران و منتقدان خود را پیدا خواهد کرد. در هر کجا و قسمت بازی با زدن دکمه Y،‌ بازی چند ثانیه به عقب بازمی‌گردد. نکته جالب در مورد این قابلیت این است که ریوایند هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. این مساله ممکن است در اویل بازی و تا زمانی که شما با گیم‌پلی بازی آشنا شوید به درد بخور و حتی لازم باشد اما در اواسط بازی، بازی را کمی بیش از حد آسان می‌کند.

هر بار که در بازی سطح شما بالا برود، شما می‌توانید شانس خود را برای به دست آوردن جوایزی امتحان کنید. این بخش به این صورت عمل می‌کند که جوایزی به شما نشان داده می‌شود که با فشردن دکمه A یکی از این جوایز را به طور تصادفی از آن خود می‌کنید. این جوایز شامل ماشین‌های معمولی و مقادیری پول تا اتومبیل‌های قوی می‌شود. یکی از ویژگی‌های این نسخه از بازی، توانایی استفاده از ماد است. این ویژگی فقط در حالت آفلاین بازی وجود و به شما این اجازه را می‌د‌هد که با خرید بسته‌های مختلفی، ویژگی‌های به ماشین خود اضافه کنید. در هر مسابقه شما می‌توانید به طور همزمان از ۳ ماد استفاده کنید. به طور مثال یکی از این مادها ۱۰ درصد کنترل بیشتر سر پیچ‌ها به شما می‌دهد. همچنین بسته‌های مادها با قیمت‌های مختلفی قابل خریداری هستند. هر چقدر بسته‌های گران‌تر خریداری کنید، شانس به دست آوردن مادهای بهتر برای شما وجود دارد.

 

گیم‌پلی فورزا موتوراسپورت ۶ طوری طراحی شده که هم برای عاشقان بازی‌های رانندگی و هم برای بازیکنان آماتور مناسب باشد. در منوی تنظیمات بازی می‌توانید هرگونه که بخواهید ماشین خود را کنترل کنید. شما می‌توانید گزینه‌های کمک در سر پیچ‌ها، نشان دادن خط راهنما، ترمز خودکار و دنده اتوماتیک را خاموش کرده و یک بازی کاملا شبیه‌ساز را تجربه کنید یا می‌‌توانید با روشن کردن تمام این گزینه‌ها، فقط به فکر گاز دادن باشید!‌ پس اصلا نباید نگران درجه سختی بازی باشید زیرا در هر سطحی که باشید، می‌توانید از بازی لذت ببرید. به شخصه پس از آزمون و خطا توانستم به تنظیماتی دست پیدا کنم که نه بازی را بیش از حد برای من ساده کرد و نه کاری کرد که بخواهم کنترلر خود را خورد کنم! دیگر نکته بسیار مورد توجه درباره گیم‌پلی بازی، واقعی بودن بیش از حد آن است. نحوه رانندگی هر ماشین با ماشین دیگر متفاوت است و شما اگر بخواهید اتومبیل خود را تعویض کنید، باید مدت زمانی را با ماشین جدید خود بگذرانید تا به اصطلاح قلق ماشین دستتان بیاید. گیم‌پلی بازی به قدری واقعی است که من به شما قول می‌دهم سر پیچ‌ها وزن ماشین را به خوبی حس خواهید کرد.هوش مصنوعی بازی نیز یکی دیگر از نکات بسیار قابل توجه فورزا ۶ به حساب می‌آید. با فورزا ۵، ترن تن از هوش مصنوعی جدید بر پایه پردازش ابری به نام درایواتار رونمایی کرد. در این نسخه نیز درایواتار وجود دارد اما بسیار بهتر و کامل‌تر. نحوه کار این هوش مصنوعی به این صورت است که ترن تن با جمع‌آوری داده‌های روش‌های مختلف رانندگی بازیکنان مختلف، آنها را به عنوان حریف در بازی پیاده‌سازی می‌کند. پس در حقیقت این هوش مصنوعی، یک هوش مصنوعی بسیار شبیه به واقعیت است. ترن تن با استفاده از داده‌هایی که از بازی‌های فورزا ۵ و فورزا هورایزن جمع‌آوری کرده، نزدیک‌ترین هوش مصنوعی به انسان واقعی را برای شما در بازی قرار داده است. حتی در سخت‌ترین درجات بازی،‌ امکان اینکه حریف شما به صورت ناگهانی از مسیر خارج شود، وجود دارد و این مهم به این دلیل است که درایواتار بر اساس نحوه رانندگی انسان‌های واقعی ساخته شده و خب، همه ما می‌دانیم که انسان جایز‌الخطاست!

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب بازی، تخریب پذیری بسیار واقع‌گرایانه اتومبیل‌ها است. هرگونه تصادف و برخوردی، به زیبایی و دقت تاثیر خود را هم بررروی ظاهر و هم برروی عملکرد ماشین نشان می‌دهد. هرچند که می‌توانید در تنظیمات گزینه تاثیر ضربات بر عملکرد فنی خودرو را خاموش کنید. این مساله به خصوص در هنگام رانندگی در شب و در مسیرهایی که تنها منبع نور، چراغ ماشین‌ها است به چشم می‌آید. زیرا با شکسته شدن چراغ‌های ماشین، عملا رانندگی در ظلمات و جاده بدون چراغ برای شما غیر ممکن می‌شود.

 

یکی از نکاتی که مایکروسافت و ترن تن در هنگام معرفی بازی تاکید بسیار زیادی برروی آن داشتند، اضافه شدن دو حالت جدید رانندگی در شب و رانندگی در هوای بارانی بود (هرچند که در بازی فورزا هورایزون ۲ این دو ویژگی وجود داشت، اما برای اولین بار بود که در مجموعه فورزا موتوراسپورت ما شاهد این دو حالت جدید بودیم). پس از تجربه این دو قسمت جدید، تنها کاری که از شما برمی‌آید، تحسین کردن استودیو سازنده بازی است. هنگامی که در مسیری بارانی در حال حرکت هستید، اگر زاویه دوربین بازی را درون ماشین قرار دهید، مطمئن باشید برای لحظاتی باور نمی‌کنید که این یک بازی ویدیویی است. به نظر می‌رسد که هر کدام از قطره‌های باران، فیزیک مخصوص به خود را دارند. اما باران فقط تاثیر ظاهری برروی بازی ندارد، بلکه گیم‌پلی بازی را به طور کل عوض می‌کند. فرقی نمی‌کند که چقدر به ماشین خود و جاده مسلط هستید، رانندگی در باران،‌ مانند این است که در حال تجربه کردن یک بازی کاملا جدید هستید. ترن تن برای هرچه بهتر پیاده‌سازی کردن باران،‌ تمام مسیرهای بارانی را با دقت مورد مطالعه قرار داده و حتی چاله‌هایی که در آنها آب جمع می‌شوند،‌ کاملا مطابق واقعیت است. تنها نکته منفی درباره هوای بارانی بازی این است که این هوا پویا نیست و شما شاهد تغییرات آب و هوا در بازی نخواهید بود.رانندگی در شب نیز هیجان مضاعفی به بازی اضافه می‌کند. دو نوع مسیر مختلف در حالت رانندگی در شب وجود دارد. مسیرهایی که درون پیست می‌گذرند (که در این حالت اطراف پیست با نور نورافکن‌ها روشن شده است) و مسیرهایی که درون شهر در جریان دارند ( در این حالت تنها منبع نور، چراغ‌ ماشین‌ها است). برای اینکه بتوانید واقعا هیجان را حس کنید، تجربه مسیرهای نوع دوم به شدت توصیه می‌شود. فقط باید حواستان به سلامت ماشین باشد زیرا در صورت تصادف و شکستن چراغ،‌ همانطور هم که در بالا اشاره کردم،‌ به اتمام رساندن مسیرعملا غیرممکن می‌شود.دیگر ویژگی جالب بازی،‌ پویا بودن محیط‌های بازی است. اینکه خط ترمز ماشین شما برروی پیست باقی بماند و یا در هنگام رانندگی در مسیری در شهر در دور دست‌ها هواپیمایی را ببینید که در حال فرود آمدن است، با اینکه تاثیر زیادی بررروی گیم‌پلی بازی نمی‌گذارد اما ناخودآگاه لبخندی را بر لبان شما می‌نشاند و باعث می‌شود که شما یکبار دیگر به سازندگان بازی به دلیل توجه زیاد به جزئیات آفرین بگویید.

 

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

نظرات

You must be logged in to post a comment.

About Author

علی محمدی