رپورتاژ

مبدل فیبر نوری یا همان مدیاکانورتر چیست

مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتر یک دستگاه مبدل شبکه ای ساده است که امکان اتصال دو نوع Media متفاوت از جمله Twisted Pair با فیبر نوری را امکان پذیر می سازد. در این مقاله شما را با مفهوم مدیا کانورتر آشنا خواهیم کرد در ادامه با ما همراه باشید.

مدیا کانورتر یا مبدل فیبر نروی چیست ؟

به طور کلی میتوان گفت که مدیا کانورترها یک سیگنال از کابل مسی را میگیرند آن را تبدیل به یک سیگنال نوری سبک میکنند و از طریق فیبر نوری آن را انتقال میدهند. آن سوی دیگر در انتهای فیبر نوری، گیرنده مدیا کانورتر سیگنال نوری را دریافت کرده و مجددا آن را به سیگنال مسی برمیگرداند.
برای مثال اگر یک سیگنال اترنت وارد فرستنده فیبر نوری شود، همین سیگنال اترنت در آن سوی فیبر نوری از طرف گیرنده دریافت شده و به همان صورتی که بود به شما تحویل داده میشود. 

کاربرد های مبدل فیبر نوری چیست

مدیا کانورتر فیبر نوری بسیار انعطاف پذیر است و می‌توان از آن در هر حوزه یا موضوعی استفاده کرد، از کارگاه‌های صنعتی تا کامپیوترها. این مدیا کانورترهای فیبر نوری موجب تطبیق پذیری تنظیمات شبکه‌های کامپیوتری می‌شوند. آن‌ها به شما این قابلیت را می‌دهند تا بدون نیاز به الزامات به روز رسانی کامل شبکه، از فناوری قدرتمند و بالقوه استفاده کنید. کاربست اولیه مدیا کانورتر فیبر نوری عبارت است از گسترش بیشتر شبکه.

رایج ترین نوع مبدل فیبر نوری

رایج ترین نوع مبدل فیبر نوری دستگاهی است که به عنوان فرستنده و گیرنده، در شبکه های زوج بهم تابیده مسی (UTP)، سیگنال های الکتریکی را به امواج نور مورد استفاده در شبکه فیبر نوری تبدیل می کند.

اتصال فیبر نوری زمانی ضرورت پیدا می کند که فاصله بین دو دیوایس شبکه از محدوده ی انتقال کابل مسی فراتر رفته است.
با استفاده از مبدل های فیبر نوری این امکان فراهم می شود تا دو دیوایس شبکه با پورت مس و در فواصل طولانی از طریق کابل فیبر نوری به هم متصل شوند.

مزایای استفاده از مدیا کانورتور

پیچیدگی شبکه، کاربردها و سرویس های درخواستی و افزایش روز افزون وسایل موجود در شبکه، سرعت و پهنای باند مورد نیاز یک شبکه را بالاتر برده و موجب طولانی تر شدن مسافت بین دیوایس ها در شبکه های محلی شده است. مدیا کانورتور با امکان استفاده از فیبر نوری و قابلیت یکپارچه سازی تجهیزات جدید شبکه با ساختار کابل کشی موجود، در حل این مشکل به شما کمک می کند. مدیا کانورتور موجب یکپارچه سازی فیبر و مس و همچنین یکپارچه سازی انواع مختلف فیبر در شبکه های LAN می گردد. پشتیبانی از طیف وسیعی از پروتکل ها، نرخ ارسال داده و مدیاهای مختلف، شبکه ی با قابلیت اطمینان بالا و مقرون به صرفه را ایجاد خواهد کرد.

مدیا کانورترها هنگامی که میخواهید یک سیستم امنیتی را با بالاترین کیفیت طراحی کنید مزایای بیشماری را در اختیار شما قرار خواهند داد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

– تجمیع انواع سیگنالها: از آنجاییکه کابل فیبر نوری پهنای باند بالایی دارد، مدیا کانورترها این قابلیت را برای شما دارند که بتوانند چندین سیگنال را همزمان با هم مالتی پلکس کرده و از طریق یک کر فیبر نوری ارسال نمایند.

– حذف نویز: استفاده از کابل فیبر نوری و مدیا کانورترها انواع نویزهای الکترومغناطیس و رادیویی موجود در اطراف سیستم شما را به راحتی حذف می کند.
– حفاظت در برابر رعد و برق : مدیا کانورترها در برابر اتصال به زمین، ولتاژهای گذرا و رعد و برق که میتواند به هر نوع سیستمی آسیب برساند عایق هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن