فناوریموبایل

بررسی سرفیس پرو ۸ تبلت مدرن با پردازنده قوی

آشنایی و بررسی سرفیس پرو ۸

مایکروسافت دستگاه های مختلفی از موس، کیبورد گرفته تا رایانه های رومیزی را برند سرفیس تولید می نماید. ولی در این میان دستگاه های سرفیس پرو نزد طرفداران مایکروسافت محبوب تر هستند. علت این محبوبت به سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۳ باز می گردد. سالی که مایکروسافت با سرفیس پرو این کار را شروع کرد.

سرفیس پرو از همان آغاز ایده جذابی بود، یک تبلت نسبتا سبک که با اتصال به کیبورد مغناطیسی، نقش لپ تاپی با سیستم عامل کامل دستکتاپ را هم ایفا می کرد. ولی در حقیقت چهار سال زمان نیاز بود تا این ایده به بلوغ نسبی برسد. ردموندی ها به قدری از سرفیس پرو ۴ راضی بودند که تبلت گران قیمت شان را با همین طراحی ۵ سال به بازار ارائه نمودند.

در سال ۲۰۱۹ مایکروسافت در کنار سرفیس پرو ۷، یک عضو مدرن از خانواده سرفیس پرو را معرفی نمود. ولی سرفیس پرو ایکس از تراشه ای با معماری ARM بهره می برد و عملکرد رضایت بخشی هم داشت. طرفداران مشتاق بودند تا محصول دیگری را با طراحی مدرن سرفیس پرو ایکس و تراشه قدرتمند شاهد باشند، پاسخ شرکت مستقر در ردموند به این دست از کاربران سرفیس پرو ۸ است.

در سپتامبر ۲۰۲۱ مایکروسافت به انتظارات هواداران پاسخ داد و سرفیس پرو ۸ را با طراحی مدرن و تراشه ای قدرتمند روانه بازار کرد. می توان گفت این دستگاه تلفیقی از سرفیس پرو ۷ و سرفیس پرو ایکس است. سرفیس پرو ۸ با بهبودهای مختلفش می تواند نقطه آغازی برای دگرگونی خانواده محبوب سرفیس پرو تلقی کرد.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۵ تبلت های سری سرفیس پرو و حالا سرفیس پرو ۸ را با طراحی نسبتا مشابه با یکدیگر به بازار ارائه نموده است ولی این شرکت در سال ۲۰۱۹ با ارائه دو پرچمدار تلاش کرد تا مشکلات تبلت های پیشین را رفع می کرد. سرفیس پرو ۷ محصول قدرتمندی است که طراحی تقریبا قدیمی دارد و سرفیس پرو ایکس هم با وجود طراحی مدرن به تراشه کم سرعتی مجهز است که امکان اجرای بیشتر اپلیکیشن های پرطرفدار را ندارد.

هیچ یک از این دو دستگاه کامل و بدون نقص نبودند و بیشتر کاربران در فضای مجازی از مایکروسافت درخواست نموده بودند تا تراشه سرفیس پرو ۷ را به سرفیس پرو ایکس اضافه کند و در طراحی دستگاه جدید از سرفیس پرو ایکس الگوبرداری داشته باشد. اکنون این اتفاق روی داده و مایکروسافت دقیقا این خواسته رابرآورده نموده است. تبلت سرفیس پرو ۸ ترکیبی از بهترین ویژگی های سرفیس پرو ۷ و سرفیس پرو ایکس می باشد. در ادامه به بررسی قابلیت ها و امکانات سرفیس پرو ۷ می پردازیم تا صحت این موضوع روشن شود.

طراحی و کیفیت ساخت

وقتی مایکروسافت سرفیس پرو ۴ را با طراحی خیره کننده اش معرفی نمود، احتمالا کمتر کسی فکر می کرد که ردموندی ها پنج سال متوالی سرفیس پرو را صرفا با آپدیت مشخصات فنی و همان طراحی قبلی به بازار روانه می کنند. اما چنین شد. طوری که تا سال ۲۰۲۱ همه نسل های سرفیس پرو صرف نظر از سرفیس پرو ایکس، به نمایشگر ۱۲.۳ اینچی با حاشیه قطور مجهز شدند.

در سال ۲۰۱۹ همزمان با سرفیس پرو ۷ مایکروسافت محصول جدیدی را به خانواده تبلت هایش اضافه نمود. سرفیس پرو ایکس با طراحی مدرن و باریک، بدنه مشکی و نمایشگر بزرگ، روح تازه ای به سرفیس بخشید. ولی اشتیاق طرفداران مایکروسافت دوام چندانی نیافت زیرا این محصول از تراشه کم قدرتی بهره می برد. و در اجرای نرم افزار و اپلیکشن های X86 عملکرد فاجعه باری داشت.

با ناامید شدن کاربران از سرفیس پرو ایکس، اکثر افراد انتظار داشتند که در آینده مایکروسافت تبلتی با طراحی مدرن سرفیس پرو و سخت افزاری قوی ارائه کند. از این رو در اوایل  سال ۲۰۲۱ نسخه بروز شده سرفیس پرو ۷ با پسوند پلاس ، طراحی یکسان و سخت افزار آپدیت شده،  رونمایی شد. و در ماه های پایانی یعنی در دسامبر ،محصولی که مدت ها انتظارش را می کشیدیم، معرفی کردند. به این ترتیب سرفیس پرو ۸ با طراحی مدرن و پردازنده قوی به دنیای سرفیس ها وارد شد.

همانطور که در ابتدای بررسی سرفیس پرو ۸ اشاره شد این محصول ترکیب دو محصول قبل از خود است. دیگر از آلیاژ منیزیم خبری نبوده و حالا این دستگاه دارای بدنه آلومینیومی است. سرفیس پرو ۸ در دو رنگ مشکی و نقره ای عرضه می شود که نسخه مشکی برعکس نسل های قبلی، به راحتی جاذب چربی و اثر انگشت نیست.

مساحت این دستگاه با مدل پرو ایکس یکسان بوده ولی با نگاهی به کناره های آن، شاهد افزایش ضخامت و اضافه شدن دریچه های خروجی هوا جهت خنک سازی تراشه پر مصرف اینتل می باشیم. بعد از پنج سال، سرانجام مایکروسافت، نمایشگر ۱۲.۳ اینچی را با نمونه ۱۳ اینچی جایگزین نمود و با حاشیه های قطور قبل خداحافظی کرد.

حاشیه های کناری خیلی باریک شده اند ولی لیه های بالا و پایین هنوز کمی ضخامت دارند. به یاد داشته باشید که به دستگاه لمسی روبرو هستیم که حداقل روی کاغذ، گاهی جهت تعامل لمسی آن را به دست می گیریم. از این رو باید جایی برای انگشتان باشد. افزایش قطر نمایشگر و کاهش ضخامت حاشیه ها، ظاهر سرفیس پرو ۸ را مدرن نموده است.

بررسی ها نشان داد با وجود یکسان بودن مساحت دو دستگاه، سرفیس پرو ۸ حدودا ۱۲۰ گرم سنگین تر از سرفیس پرو ایکس می باشد. نخستین بار این افزایش وزن را با در دست گرفتن تبلت احساس می کنید. این دستگاه با وزن ۸۹۱ گرم، تبلتی نیست که بخواهید مدت زیادی آن را در دست نگه دارید.

پایه آشنای سرفیس پرو در نسل جدید با قبل تفاوتی نداشته وبا بازه حرکتی ۰-۱۷۵ درجه به کاربر کمک می کند تا در انواع وضعیت ها از سرفیس پرو ۸ بهره بگیرد. این پایه ساختار محکم و استواری داشته ولی باز کردن آن از محل شیار کوچکش اندکی دشوار می باشد. همچنین در بعضی زاویه ها کمی لقی دارد که طبق تجارب قبلی، با گذشت زمان بیشتر به چشم می آید.

نمایشگر و اسپیکر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا